Končí eshop levneElektro.cz?

Update: 22.6. 22:21

Právě jsem byl v komentářích upozorněn, že dnes vyšlo vyjádření Finanční správy k danému případu. Celé vyjádření si můžete přečíst zde

Dnešní oznámení provozovatele nejmenovaného internetového obchodu (Finanční správa mu na rozdíl od některých médií odmítá dělat reklamu) o tom, že pozastavuje svoji činnost z důvodu „nepředvídaných a závažných provozních okolností“, jimiž je, jak dále uvádí, údajný postup Finanční správy, respektive důsledky fungování mechanismu přenesení daňové povinnosti, tzv. reverse charge, navazuje na sérii nepodložených a absurdních tvrzení, která mají za cíl zdiskreditovat a zpochybnit činnost Finanční správy, aniž by se podle platného práva mohla jakkoliv účinně bránit. Případně jde o to, vyvinout na finanční úřad mediální tlak, který je veden snahou pracovníky Finanční správy zastrašit, aby došlo k ovlivnění jejich postupu v konkrétním řízení. Jedná se o značně nerovný boj, kdy druhá strana účelově zneužívá mlčenlivost, kterou je Finanční správa vázána. 

Důležitá část vyjádření říká následující, cituji „Je naprosto a zcela nemožné, aby se jakýkoliv plátce dostal do tak vážných problémů, jak je ve vyjádření společnosti naznačováno, právě kvůli reverse charge.“

Pokračování zde


Update : 22.6. 13:20

Před pár minutami se na stránkách levneELEKTRO.cz objevilo delší a podrobnější vyjádření, které nicméně koresponduje s tím, co jsem tu psal už dříve. A to včetně zamyšlení, kdo bude dalším „postiženým“ subjektem na českém ecommerce/elektroretail trhu.

Vážení zákazníci, vážení partneři,
společnost Elektra PV s.r.o., provozovatel internetového obchodu levneELEKTRO.cz je bohužel nucena oznámit, že z důvodu nepředvídaných a závažných provozních okolností, je nucena prozatím pozastavit svou činnost. Velmi se Vám omlouváme za tento stav, ke kterému nebylo přispěno vlastním přičiněním týmu LE.
Důvodem pro toto pozastavení, je účast společnosti v obchodním řetězci firem, kterými byla podvedena, a za jejichž protiprávní jednání při (ne)odvodu DPH nese díky přenesené daňové povinnosti odpovědnost. Tento problém se s největší pravděpodobností dotýká, či dotkne i dalších subjektů na českém e-commerce a elektro retail trhu.
Společnost vyvíjí maximální úsilí k tomu, aby nedošlo k poškození zákazníků a obchodních partnerů společnosti. Děkujeme Vám za přízeň projevenou v uplynulých letech či podporu v této nelehké situaci.
Za komplikaci ve Vašem osobním životě či podnikání se Vám ještě jednou upřímně omlouváme.
S pozdravem,
Petr Václav
CEO


Update: 22.6. 10:40

Na Facebooku se právě objevilo oficiální prohlášení CEO Petra Václava

Vážení zákazníci, vážení partneři,

společnost Elektra PV s.r.o., provozovatel internetového obchodu levneELEKTRO.cz je bohužel nucena oznámit, že z důvodu nepředvídatelných a závažných provozních okolností, jejichž příčiny a konkrétní dopady doposud sama zcela nezná, je nucena prozatím pozastavit svou činnost. Velmi se Vám omlouváme za tento stav, ke kterému  nebylo přispěno vlastním přičiněním týmu LE.

Společnost s 24 letou historií, která vždy dostála všem svým závazkům, dnes stojí před největším problémem za dobu své existence. Snaží se jej vyřešit korektně a dle všem právních i morálních předpisů. Děkujeme Vám za přízeň projevenou v uplynulých letech či podporu v této nelehké situaci. Za komplikaci ve Vašem osobním životě či podnikání se Vám ještě jednou upřímně omlouváme.

Vedení společnosti, jakmile bude známa příčina a rozsah problému, rozhodne o dalším postupu, který bude dále komunikován.

S pozdravem,

Petr Václav
CEO


Update: 22.6. 10:20

Tak jsem slíbil, že doplním další informace. Bohužel to opravdu nevypadá dobře. Za aktuální situací údajně stojí zásah Finančního úřadu a důvodem je problém kolem platby DPH ale nikoliv za levneELEKTRO.cz jako takové, ale za třetí daňový subjekt (nevím ale o jaký a čí třetí subjekt jde) neboli přenesená daňová povinnost. Žádné oficiální vyjádření, lhůty, výše dané dlužné částky zatím známy nejsou. Ať tak nebo tak, to vypadá na konec firmy s pětadvacetiletou historií, řadou zaměstnanců, odběratelů i dodavatelů.

Kladu si teď jen otázku, kdo bude z tohoto pohledu dalším „postiženým“ v oblasti ecommerce. Terčů je v dnešní době asi dost.


Včera v podvečer se ke mně dostala informace, že provoz eshopu levneELEKTRO.cz byl ukončen. Podíval jsem se na web a namísto fungujícího eshopu, jsem našel následující zprávu.

LevneElektro.cz
LevneElektro.cz

Pracuji v ecommerce už pár let, takže stačilo pár sms, abych zjistil první nepotvrzené informace. Ale pořád jsou nepotvrzené, takže pro mě prostě info typu jedna paní povídala. A mým cílem opravdu není šířit drby a nepodložené informace. Ikdyž je jasné, že daný stav nevěstí nic dobrého a není dobrým signálem směrem k zákazníkům a teamu firmy. Ačkoliv se mi už ozvalo několik novinářů, s žádostí o konkrétní vyjádření, myslím, že stojí za to, si počkat na tu oficiální zprávu. atd. I tak se twitter se začíná plnit dalším „jasnými“ závěry. Ondřej Liška, marketingový ředitel se na twitteru sám vyjádřil následovně.

Ondřej Liška -Twitter
Ondřej Liška -Twitter

Faktem zůstává, že teď, kolem půlnoci, žádné potvrzené informace nejsou a vedení LevneElektro.cz se k dané situaci oficiálně vyjádří ráno ve svém prohlášení. Takže počkejme do rána a budeme moudřejší 🙂 Jakmile se objeví další informace, dám sem update. Zatím jen teamu držím palce.

 

 

Reklamy

16 komentářů: „Končí eshop levneElektro.cz?

 1. Davide, chápu, že nechceš šířit drby, tak to vezmi jako spekulaci na základě toho, co se dá najít na webu 🙂

  1) Reverse charge prakticky nemůže dostat firmu do tak velkého průšvihu, jak je tento prezentován.

  2) Může být problém s DPH na vstupu (ručení za plátce, který má odvést DPH z faktury pro LE, ale neodvede), ale o tom nejsou vůbec žádné indicie.

  3) Zato existují indicie o tom, že LE prodávali přes skupinu Bestcena, např. to vyplývá z tohoto videa, které je z dubna a naprosto jasně je z něj vidět, že už tehdy to s FÚ řešili a přestože to ten pán vidí dost svým způsobem, mají asi ještě větší problém než nedoplatek, protože po nich (oprávněně) půjdou za účast na úmyslném daňovém podvodu. Bestcena měla veřejně na webu své úchylné podmínky, takže ne že „mohli“, ale zcela jasně museli věděli o tom, že DPH z toho, co jim prodali, odvedeno nebude.

  1. Ano, to mas pravdu. Muze v tom hrat roli i toto. Tech verzi jsem sam uz slysel nekolik. A taky mas pravdu ze nechci sirit drby. Pockam az bude uplne jasno, coz ale par tydnu potrva. Zatim je jasne, ze skoncila jedna firma s dlouhou historii, nekolika desitkami zamestnancu a asi i spokojenych zakazniku. To jsou asi zatim jedina jasna fakta.

   1. Po té mediální smršti kolem toho by stačilo, kdyby zbavili finančák mlčenlivosti, a věděli bychom to do několika dní. Nevím jak ty, ale já, kdybych věřil, že jsem čistý, bych na té mlčenlivosti netrval, právě naopak. Navíc by tím mohli předejít tomu, že do toho spadnou další.

 2. Vracela jsem e-shopu levneELEKTRO.cz minulý týden zboží a mají mi vrátit cca 10 tis. Kč. Jak jako odborníci vidíte moje šance na vrácení peněz? V případě insolvence, pokud bude mezi věřiteli – kam se obrátit?

 3. Situace pravděpodobně souvisi s projektem Bestcena:

  https://webtrh.cz/339125-diskuse-eshopy-prodej-investora-400 zde popisují svoji spolupráci.

  Kterého se snažili zbavit a který prodával zboží od levneelektro.cz do PL, HU bez DPH, viz http://ekonomika.idnes.cz/nakup-pres-internet-bez-dph-dfl-/ekonomika.aspx?c=A140922_204216_ekonomika_bse dle komunikace objemy v milionech / den. Projekt očividně na hraně, tedy úsudek nechť si udělá každý sám…

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s