Děti a mobily

Výzva rodičům, nezaspěte dobu nebo se budete divit

Milí rodičové, tedy ti z vás, kdo máte doma ratolesti, které objevují svět internetu, přes své první mobilní telefony. Právě Vám jsou určeny následující řádky. Takže čtěte a to pozorně.

Asi všichni si velmi dobře uvědomujete, jak moc se změní život vašeho dítěte a vlastně i váš, poté, co děti nastoupí do školy. Do tohoto okamžiku jste měli na dítě téměř 100% vliv a trávili jste spolu většinu času. To se ale s nástupem do školy rapidně mění. Vaše dítě najednou tráví mimo domov několik hodin denně a váš vliv na něj postupně klesá. Je ovlivněno přístupem učitelů, chováním spolužáků, školními „trendy“ a okouvává leccos nového ze svého okolí. A v této době také děti většinou získávají svůj první mobilní telefon. Někdo bez něj ještě vydrží v první či druhé třídě bez problému, ale postupně „tlak okolí“ na dítě roste a tak Ježíšek prostě časem nadělí.

Pak nastává to pro děti tak zajímavé objevování „nového světa“ Stahují si hry, písničky, videa. S mobilem v ruce tráví postupně víc a víc času. Záleží na nastavených pravidlech každé rodiny, ale nedělám si iluze. Většina dětí s mobilem v ruce stráví denně aspoň hodinu či dvě. Nebudu teď hodnotit kolik je ta správná mez, co je dobře a co špatně, o tom tahle výzva být nemá. To o čem chci psát je moment, kdy vaše dítě objeví YouTube. To je taková ta webová stránka, kam ostatní uživatelé nahrávají svá vlastní videa 🙂

A co frčí u mladých dnes? Youtubeři (čti jůtůbeři). Tedy ti, kteří točí videa pravidelně, na různá témata, někteří denně, v různé kvalitě a s různým a všemožným obsahem. A to je ten moment, kdy je třeba zbystřit smysly. Říkáte si, že nevíte o co jde? Že vás to nezajímá? Že je to jen pro děcka a ne pro Vás? Tak to je přesně to nejhloupější co v danou chvíli můžete vypustit z pusy. Youtubeři jsou totiž další, po škole velmi vlivnou skupinou lidí, kteří ovlivňují myšlení a vnímání vašich dětí. Není to žádná daleká budoucnost ani scifi, je to současnost. To, čím žijí děti každý den. Youtubeři jsou pro ně celebrity, tak jako pro nás to byl Sagvan Tofi, Lukáš Vaculík, Jean Paul Belmondo, Sly Stallone a mnoho dalších. Dnešní top youtubeři mají i půl milionu lidí, kteří je pravidelně sledují a odebírají jejich videa. Každé takové video má i stovky tisíc až miliony shlédnutí. A kdo že to je? Až uslyšíte od svého dítěte jména jako ViralBrothersJirka Král, Hoggy, Terri Blitzen, víte, že dítko surfuje pravidelně na YouTube a sleduje jejich videa. Úmyslně sem dávám i odkazy na jejich YouTube profily, abyste si sami mohli daná videa prohlédnout. Dost často totiž od rodičů slyším…Ty jo, tyhle lidi vůbec neznám, kdo to je?

Youtubeři
Youtubeři

Takže jak z ní moje výzva směrem k Vám. Neignorujte to, co dělají a sledují vaše děti, nezakazujte, mějte přehled o tom co se kolem nich děje a čím jsou ovlivněné. Vysvětlete jim, že to jsou normální lidé z masa a kostí, kteří mohou mít různé názory a že ne všechny mohou být správné. Jinak se jednoho dne můžete probudit a zjistíte, že doma vám vyrostlo dítko, o kterém nevíte vůbec nic a jediným důvodem bylo to, že se koukalo na mobil doma pod peřinou, protože jste na něj neměli čas.

Reklamy

2 komentáře: „Výzva rodičům, nezaspěte dobu nebo se budete divit

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s