Stratocaching – experiment s moc zajímavým koncem

Stratocaching – zajímavý social gaming experiment. Nemyslím, že byl až moc social, ale zajímavý byl určitě .-)

Pamatuji si první schůzku s klukama z Žádná věda v říjnu loňského roku. Celkem mě to nadchlo, jen ta administrativa okolo a shánění sponzorů, to byl už předem jasný oříšek. Ale jak vidno, po roce práce, s podporou od iDnes.cz a několika dalších sponzorů se to klukům nakonec povedlo.

Přípravy na start:

Takže dnes ráno se kolem 10:30 dopoledne podařil po dalších přípravách a testech úspěšný start modulu Dropion s deseti zabudovanými keškami. Start byl z místa, kde se meteorologické balóny vypouštějí denně, tedy ČHMÚ v Praze – Libuši.

Cílem projektu bylo pokusit se vypustit modul do výšky 30 kilometrů, tam pomocí pyropatrony „odpálit“ keše, které se snesou na zem a tam je pomocí GPS trackerů najít. Modul Dropion se po odpálení keší měl na padáku vrátit na zem.

Kešky bylo možné sledovat pomocí GPS trackeru jak na webu, tak pomocí iOS a Andriod aplikací (které ale bohužel nefungovaly, jak měly)

Modul Dropion vylétl do výšky 30km během cca jedné hodiny

Dropion ve 30km výšce
Dropion ve 30km výšce

Aby se posléze zase snesl a dopadl na dvorek rodinného domu v Cerhovicích

Screen Shot 2013-11-16 at 12.32.39

Dropion nalezen
Dropion nalezen

Foto:Technet

Kešky se během dnešního odpoledne začly snášet k zemi a po zhruba 6ti hodinách se začly po dopadu na zem postupně hlásit, což je vidět i z tabulky GPS Trackeru. – stav v 16:11:00 hod

Popravdě musím říct, že mě při startu, když jsem volal tátovi, opravdu nenapadlo, že mu skoro všechny keše přistanou kolem baráku.-))

Místa dopadu stratokeší:

Kam dopadly stratokešky
Kam dopadly stratokešky
Stratocaching - nalezené keše
Stratocaching – nalezené keše

Jinak právě díky tomu, že se ne všechny keše po dopadu hlásí, začíná tak druhé a vyšší kolo stratocachingu, tentokrát bez GPS souřadnic .-)

Jediné co mě na tom celém psaní a dění okolo dešně mrzí, je to, jak se opět ukázalo klasické čecháčství.

Parta kluků spustí projekt, o kterém se předem ví, že jde o expertiment a je dopředu jasné, že vše asi nebude klapat na 100%. Komentář na Facebooku Stratochachingu o nekooperativním dodavateli aplikace asi hovoří za vše. Ale i tak se najdou desítky lidí, sedících u FB nebo doma u televize a nadávají a nadávají, jaká je to amatérština a že přístě už na to kašlou apod. Pro Vás všechny mám jeden vzkaz. Místo těch nadávek vymyslete svůj projekt a já se těším, jak budete bavit zbytek týhle země.

Klukům z Žádná věda moc děkuju, za to, že to nevzdali a držím jim palce ať se jim při dalším projektu podaří vyladit chyby.-))

Reklamy

4 komentáře: „Stratocaching – experiment s moc zajímavým koncem

 1. Nápad je to výborný, technická část je experimentální, takže je jasné, že nemělo smysl předpokládat, že vše půjde hladce. Co tento projekt ale v mých očích úplně pohřbilo je, jak diletantsky bylo zacházeno s informacemi o poloze a stavu „semínek“. Předpokladem pro herní stránku této akce bylo informovat „stratocachery“ o místě (byť třeba jen orientačně), kde by se mohla semínka nacházet. Z toho, jak tahle akce proběhla je ale jasné, že k takovým informacím měli přístup jen někteří z řad bližšího okolí organizátorů případně zasvěcení radioamatéři/profesionálové. Širší veřejnost, kterou do akce tak vehementně povzbuzovaly dřívější články na technetu zůstala neinformována nebo lépe – dezinformována. Tracker naprosto selhal, hlásil pouze polohu již nalezených semínek nebo prostě jen bludy. Čili projekt dropionu – úspěch a skvěle zvládnutý projekt. Projekt stratocachingu totálně selhal na celé čáře. A nelze se vymlouvat na technické potíže GPS modulů v semínkách. Pokud totiž selhaly (o čemž by se dalo vzhledem k postupnému uvádění souřadnic nalezených semínek s úspěchem pochybovat), měl být zveřejněn alespoň rádius ve kterém se mohou semínka vyskytovat a kde je mohou stratocacheři z řad veřejnosti hledat, případně postup jak lze semínka lokalizovat jiným způsobem (radiolokace).
  Bylo by nanejvýš férové, kdyby bylo alespoň upuštěno od výher. V situaci kdy je jasné, že šance na náhodný nález je absolutně minimální, a kdy lze oprávněně předpokládat, že nálezcem je člověk/tým nějak spojený s organizátory, se mi to jeví jako jediné správné řešení.

  1. Swoopy s tim se da souhlasit. Nefunkcni apka me taky naprdla. A to byl taky jediny duvod, proc jsem se nikam nehnal. Ale jak chapu, tak se o celem spusteni projektu rozhodlo behem poslednich par dni ci tydnu. Coz bohuzel dostalo team do presu a proto cast cachingu selhala a nebyla ani 50%. Ale i tak podle me plati to co jsem psal. Kluci musi zamakat a doladit jak to bude fungovat priste:)

 2. Chápu, že jako člen projektu píšete že se to povedlo, ale když selhalo tolik věcí (nejde ani tak o GPS moduly v semínkách), ale především kominukace s kačery, nedostatečné infromace na webu, nepoužitelná aplikace atd. 😦 Moc mne to mrzí, hodně jsem se na to těšil.

  1. Kubo, ja uplne souhlasim, ma to jedinou vadu a to tu, ze nejsem clenem projektu. 🙂
   Byl jsem dnes uplne obycejneh cumil jako ostatni:) jen mam z takovych testu radost, protoze vim, ze to kluci vychytaji, pouci se z chyb a priste to bude lepsi.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s